

In onze vorige blog vertelden we wat de bijdrage is aan CO2-uitstoot door de industrie en hoe de toekomst eruitziet voor deze sector. Om een duurzamere industrie te realiseren, is groene waterstof één van de oplossingen. Waterstof is een geur- en kleurloos gas en om het te produceren is veel energie nodig. Door middel van elektriciteit wordt water- gesplitst in water- en zuurstof. Deze chemische reactie wordt ook wel elektrolyse genoemd.
Wat waterstof groen maakt, is dat bij de productie ervan geen CO2 vrijkomt. Het verschil met de manier waarop er nu waterstof wordt geproduceerd, is dat het uit aardgas of kolen komt. Bij deze techniek is er veel CO2-uitstoot en dat is wat we in de toekomst niet meer willen. Daarom zullen landen met goede zon- en/of windcondities deze energiebron gaan produceren.
In Rotterdam is de bouw van de eerste groene waterstoffabriek gestart. Peter van Ees, energie-expert en econoom bij ABN Amro, vertelt aan WNL dat we niet voldoende zullen hebben aan onze binnenlandse waterstofproductie. Rotterdam wil daarom ook een belangrijke rol gaan spelen als importstad van waterstof. Europa is een gebied waar de vraag naar deze energiebron groot is wat betekent dat Rotterdam van belang kan zijn als transportstad.
Groene waterstof is zeldzaam en op het moment ook erg duur. Ook energiedeskundige van kennisinstituut TNO, René Peters, bevestigt dat het om een duur proces gaat. Zo vertelt hij bij het NOS Radio 1 Journaal dat het om een lange procesketen gaat: “Je moet de productie van waterstof starten, bijvoorbeeld uit wind op zee of zon op land. Je moet het transporteren, opslaan en ook nog eens gaan toepassen als alternatief voor aardgas of kolen. Deze hele keten moet nog worden opgestart.”
Volgens Peter van Ees zal groene waterstof als eerste gebruikt gaan worden voor processen die moeilijk te elektrificeren zijn en voor hoge temperatuurprocessen. Deze processen uit de zware industrie zullen als eerste vergroend worden. Niet iedereen zal de energiebron direct nodig hebben. Maar zodra de energiebron beschikbaar wordt, zullen steeds meer industrieën overstappen op groene waterstof, aldus Van Ees.
De oplossingen om de CO2-uitstoot van de industrie te reduceren door middel van watergas, zijn vol in ontwikkeling. Bovendien is de aandacht voor het verduurzamen van de industriesector enorm. Ben jij benieuwd naar verdere ontwikkelingen binnen de industriesector? Of heb jij interesse om zelf aan de slag te gaan in deze industrie en bij te dragen aan de ontwikkelingen binnen onder andere duurzaamheid? Daar kan Sourcewell je bij helpen. Zo is Sourcewell de recruitmentexpert binnen onder andere de industriesector. Bel Lutfie op + 31 6 19 72 07 14 of mail naar lutfie@sourcewellengineering.com om de carrièremogelijkheden te bespreken.
Bronnen: