

Zijn de verschillende soorten keurmerken op productverpakkingen jou wel eens opgevallen? Alleen in Nederland kennen we al zo’n 140 verschillende soorten. De huidige keurmerken richten zich vaak op één of enkele duurzaamheidsaspecten, zoals CO2-uitstoot of dierenwelzijn. Een product kan goed scoren op uitstoot maar niet op dierenwelzijn, maar alsnog een keurmerk bevatten. Hierdoor kan jij als onwetende consument al snel op het verkeerde been gezet worden. Een duidelijke en systematische aanpak zal verandering in deze chaos brengen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) en Wageningen University & Research (WUR) nemen het initiatief om de transparantie over de duurzaamheid van voedingsmiddelen in de winkel te verbeteren.
Geen keurmerk meer voor ieder duurzaamheidsaspect, maar een label dat een algehele beoordeling geeft. Dit maakt volledige transparantie mogelijk, het zogeheten Ecolabel zal hier zorg aandragen. Het doel is om de consument van voldoende informatie te voorzien, waardoor een duurzame keuze kan worden gemaakt. Gaat het hier bijvoorbeeld om een groente uit het buitenland of van onze eigenbodem. Daarbij moet het Ecolabel ook leiden tot meer concurrentie op het gebied van verduurzamingen, in plaats van alleen de prijs van een bepaald product. Naar verwachting zullen door het Ecolabel voedselproducenten hun aanbod verder verduurzamen.
“De duurzame keuze moet voor de consument de makkelijke keuze worden. Consumenten moeten daarvoor producten op een betrouwbare manier kunnen vergelijken op duurzaamheid. Dit stimuleert ook de Retail en industrie om te concurreren op duurzaamheid en het ondersteunt boeren die een eerlijk inkomen moeten kunnen verdienen. Ik wil daarom in het Landbouwakkoord afspraken maken over verduurzaming van het supermarktschap. Als we dit op Europese schaal kunnen realiseren biedt dat tevens een gelijk speelveld voor onze boeren die duurzaam produceren en exporteren.” Aldus minister Piet Adema.
Benieuwd naar verdere ontwikkelingen binnen de sector? Of je carrièremogelijkheden bespreken? Bel Davide op +31 6 52 54 13 63 of mail naar davide@sourcewellengineering.com.